fbpx
Menu Zamknij

Jak ćwiczenia mogą pomóc odnaleźć balans w życiu?

W dzisiejszych czasach życie w ciągłym biegu nie jest niczym zaskakującym – bardzo często spędzamy całe dnie poza domem, a znalezienie chwili wytchnienia niemal graniczy z cudem. Dodatkowo jesteśmy bezustannie bombardowani bodźcami zewnętrznymi, które docierają do nas z każdej strony. Wszystko to sprawia, że odnalezienie spokoju i balansu może okazać się bardzo trudne – zwłaszcza, gdy towarzyszy nam ciągły stres i napięcie. Na szczęście na ratunek przychodzi nam odpowiednio dobrana aktywność fizyczna.

Ćwiczenia a balans mentalny

Nie od dziś wiadomo, że sport to zdrowie. Bardzo często wskazuje się na to, że dzięki ćwiczeniom możemy nie tylko czuć lepiej się, ale też mieć więcej energii do działania. Co jednak, gdy mamy wrażenie, że świat nas przytłacza i chcemy uzyskać spokój mentalny? W takim przypadku aktywność fizyczna również może również być bardzo pomocna.

Jeżeli czujemy zbyt duży napływ bodźców, który powoduje zmęczenie oraz poczucie zagubienia, najlepszym rozwiązaniem tego problemu mogą okazać się ćwiczenia. Możemy postawić na wszelką aktywność opartą na równowadze oraz rozciąganiu. Bardzo popularna jest również joga, dzięki której budujemy świadomość naszego ciała. Wszystkie ćwiczenia tego typu mają charakter wyciszający – pozwalają odpocząć naszemu umysłowi i zwolnić tempo codziennego życia.

Korzyści wynikające z regularnych ćwiczeń

Regularne ćwiczenia niosą ze sobą szereg korzyści zdrowotnych, które pozytywnie wpływają na jakość naszego życia. Im częściej ćwiczymy, tym nasz umysł ma więcej czasu na odpoczynek i regenerację. Jest to ważne szczególnie w przypadku osób, które zmagają się ze częstym stresem oraz przebodźcowaniem.

Najważniejsze zalety ćwiczeń:

  • Poprawa jakości snu – aktywność fizyczna może mieć bezpośrednie przełożenie na jego jakość – osoby ćwiczące regularnie śpią lepiej. Relaksacyjna, wieczorna sesja jogi czy intensywne ćwiczenia na kilka godzin snem pozwolą dotlenić nasz mózg i tym samym łatwiej zasnąć.
  • Wzrost motywacji – wykonywanie ćwiczeń powinno być przyjemnością oraz zapewnić nam chwilę wytchnienia. Jeżeli aktywność fizyczną traktujemy jako odprężającą rozrywkę, może ona stymulować nas do późniejszego działania. Podczas intensywnej aktywności organizm wydziela dopaminę – neuroprzekaźnik, który pobudza układ nerwowy do działania i stymuluje motywację.
  • Lepsze samopoczucie – podczas ćwiczeń nasze ciało wydziela endorfiny, czyli hormony szczęścia, dzięki którym czujemy się znacznie lepiej i jesteśmy z siebie bardziej zadowoleni. Dodatkowo ćwiczenia o wysokiej intensywności opierające się na energicznych ruchach ciała pozwalają dać upust nadmiernym emocjom i skołatanym nerwom.
  • Mniejsze napięcie – endorfiny łagodzą również stres, dlatego podczas ćwiczeń powinniśmy dążyć do tego, by skupiać się wyłącznie na chwili obecnej zamiast otaczających nas problemach.
  • Większa pewność siebie – gdy ćwiczymy, nabieramy większej świadomości naszego ciała, potrafimy lepiej je kontrolować, a nasza sylwetka staje się bardziej smukła. Wszystko to może skutecznie zwiększać pewność siebie.
  • Zadowolenie z życia codziennego – podczas sesji ćwiczeń możemy całkowicie skupić się na swoim ciele i umyśle, a także odpocząć od problemów, stresów czy stagnacji. Pozwala to znaleźć równowagę pomiędzy obowiązkami a przyjemnościami i w konsekwencji czerpać więcej radości z życia.

Jak działają ćwiczenia równowagi?

Chociaż utrzymanie balansu może być czasami trudne, konsekwentny wysiłek sprawi, że ćwiczenia te będą łatwiejsze. Stopniowo zwiększaj liczbę powtórzeń, gdy ćwiczenia stają się łatwiejsze. Możesz modyfikować ćwiczenia, aby zwiększyć lub zmniejszyć trudność lub dostosować je do swoich potrzeb. Ćwiczenia równowagi pozwalają na większą kontrolę nad ciałem podczas uprawiania sportu. Zyskasz stabilność, koordynację i łatwość ruchu.

Równowaga statyczna i dynamiczna

Ćwiczenia poprawiające równowagę można podzielić na dwie kategorie: równowaga statyczna i równowaga dynamiczna. W równowadze statycznej ciało pozostaje nieruchome, a środek masy znajduje się nad podstawą podparcia. Ten rodzaj równowagi jest ważny podczas wykonywania czynności, takich jak kucanie lub stanie na jednej nodze. Ale dobry trening równowagi powinien obejmować również ćwiczenia dynamiczne, które mają na celu budowanie równowagi podczas ruchu. Równowaga dynamiczna jest wymagana, gdy twoje ciało jest w ruchu i większość naśladuje sytuacje z życia codziennego, takie jak chodzenie. Oba rodzaje treningu równowagi są ważną częścią rutynowych ćwiczeń. W zależności od twoich możliwości, ćwiczenia równowagi statycznej mogą być stosowane początkowo, dopóki nie będziesz w stanie przejść do bardziej zaawansowanych zadań równowagi dynamicznej. Najlepiej, jeśli spróbujesz włączyć kilka z tych ćwiczeń dwa lub trzy razy w tygodniu. Na początku rozważ asekurację przy ławce, drzewie, ścianie lub krześle. Kiedy Twoja równowaga się poprawi możesz spróbować wykonać poniższe ćwiczenia w bardziej wymagających warunkach- tak jak ja na pomoście ruszającym się na wodzie.

Pandemia a zachwiany balans życiowy

Problem zachwianego balansu życiowego dotyczy niestety coraz większej liczby osób. Poprzez pandemię oraz ubiegłoroczny lockdown niektórzy z nas musieli w trybie nagłym całkowicie zmienić swój dotychczasowy styl życia. Na tych, którzy większość czasu spędzali poza domem, zamknięcie w czterech ścianach wymusiło nowe zachowania, od których przez wiele miesięcy nie było odwrotu. Nagła zmiana przyzwyczajeń u wielu osób wciąż odciska silne piętno na psychice – jednym ze sposobów radzenia sobie z tą sytuacją mogą być również ćwiczenia o charakterze relaksacyjnym. Sesja jogi wśród natury czy ćwiczenia rozciągające przy blasku świec z pewnością pomogą odzyskać spokój i równowagę.

Chociaż ćwiczenia statyczne to świetny sposób na zregenerowanie siły mentalnych i fizycznych, niektóry osoby z natury potrzebują większej dawki ruchu oraz intensywności ćwiczeń. Dzięki dynamicznym ćwiczeniom angażującym duże partie mięśniowe, treningowi cardio, bieganiu, interwałom, crossfitowi czy pływaniu, nasz mózg dotlenia się wspierając przy tym nasze zdolności poznawcze oraz układ immunologiczny. Odnalezienie balansu w życiu może być dużym wyzwaniem, na szczęście istnieją proste, a zarazem skuteczne sposoby, by poradzić sobie z przytłaczającą rzeczywistością. Ćwiczenia oddechowe, sesje jogi, siłownia czy poranny jogging to tylko niektóre z aktywności, jakie pozwolą osiągnąć nam wewnętrzny spokój.