fbpx
Menu Zamknij

Stretching – ćwiczenia w domu, które poprawią Twoje samopoczucie i kondycję!

Praca i obowiązki w domu pochłaniają Twój czas, dlatego nie możesz chodzić na siłownię? Zorganizuj sobie wygodne miejsce do ćwiczeń we własnych czterech kątach i wypróbuj stretching! Ćwiczenia w domu nie zabiorą więcej niż 20 minut, a na pewno poczujesz się lepiej.

Stretching – co to?

W czasach, gdy trenowanie w siłowni jest pieśnią odległej przyszłości, a ograniczenia czasowe i pogoda nie pozwalają ćwiczyć na świeżym powietrzu, pozostaje domowe zacisze. Nie oznacza to wcale, że jesteśmy skazani na aktywność polegającą na przebieżkach od kanapy do lodówki i z powrotem. Dobrym rozwiązaniem będzie stretching. Co to? Z języka angielskiego to po prostu rozciąganie. Dokładniej mówiąc, to nieskomplikowane ćwiczenia, które mają na celu:

  • uelastycznienie mięśni,
  • poprawienie układu motorycznego,
  • zmniejszenie ryzyka kontuzji,
  • ogólne rozruszanie i odprężenie organizmu,
  • redukcję stresu.

Jeśli do tej pory nie patrzyliście na swój dom w kategorii miejsca odpowiedniego do ćwiczeń – stretching może to zmienić.  Wygospodaruj odrobinę przestrzeni oraz czasu na tę nieskomplikowaną aktywność i zagwarantuj sobie trochę (roz)ruchu. Twój organizm będzie Ci za to wdzięczny – zdziwisz się, jak bardzo!

Stretching – ćwiczenia w domu dla każdego

Ogromną siłą stretchingu jest to, że do ćwiczeń nie potrzeba praktycznie żadnego wyszukanego sprzętu, dlatego można rozciągać się praktycznie wszędzie – nawet w salonie, wykorzystując kanapę czy obszerny fotel.

Stretching i ćwiczenia w domu mają tę zaletę, że wybijają nam z rąk koronne argumenty „nie mam czasu” i „nie mam możliwości” – od teraz możesz bez przeszkód zrobić coś dla siebie i swojego ciała.

Współcześnie większość zawodów sprowadza się do siedzenia przed komputerem, co, niestety, sprzyja wyrabianiu nieprawidłowej postawy, a w konsekwencji – bólu lub dyskomfortu. Choć oczywiście nie tylko pracownicy biurowi są narażeni na podobne przypadłości. Stretching przyniesie ulgę każdemu, kto podczas pracy (muzycy, pracownicy produkcyjni, masażyści itp.) lub innych aktywności (osoby trenujące podnoszenie ciężarów, ludzie zestresowani, nawet młode mamy noszące swoje pociechy na rękach) nadwyręża swoje ciało i plecy.

Stretching – ćwiczenia, które wykonasz w mniej niż kwadrans!

Dla kogo powyższe argumenty nie są wystarczające – podpowiadam, za co jeszcze pokochacie stretching. Ćwiczenia, które wykonacie o dowolnej porze w domu, nie zajmą Wam więcej niż kwadrans. Możecie je zastosować „na dzień dobry” lub dobranoc. I w jednym, i w drugim przypadku gwarantujecie sobie dobre samopoczucie i należyte rozluźnienie.

Dodatkowo poprawicie swoje krążenie, co korzystnie wpłynie na funkcjonowanie organizmu. Stretching i ćwiczenia, które będziecie w ramach niego wykonywać, polecają się także cierpiącym na ogólną sztywność mięśni.

Stretching w domu – ćwiczenia na rozciąganie pleców

Tak, jak pisałam wcześniej – stretching i ćwiczenia pozwalające uelastycznić mięśnie może wykonywać każdy. Ograniczeniem nie jest też przestrzeń – Wasza prywatna siłownia w domu poleca się do wykorzystania!

Specjalnie dla tych, którzy dzięki aktywności fizycznej chcą się rozluźnić, wyrzucić nagromadzony stres i negatywne emocje stworzyłam zestaw prostych ćwiczeń, które będą dobrym wprowadzeniem do stretchingu i przepisem na kwadrans przyjemności dla ciała.

Ubierzcie wygodny strój i przygotujcie matę treningową – możemy zaczynać.

Proponowane przeze mnie ćwiczenia w domu uwzględniają m.in. rozciągnięcie mięśni pleców i karku, na które możemy narzekać przez długą pracę w trybie siedzącym, brak aktywności fizycznej lub przewlekły stres. W okresie jesienno-zimowym (zwłaszcza w tym roku!) – o takie okoliczności nie jest trudno…

W proponowanym przeze mnie zestawie ćwiczeń ważne jest aby w trakcie rozciągania rozluźnić swoje ciało i nie napinać mięśni. Każdą pozycję utrzymaj od 30 do 60 sekund.

Załóż wygodny strój i zaczynamy 🙂

Zestaw ćwiczeń rozciągających

Usiądź tyłem do kanapy, załóż ręce za głowę i oprzyj okolice łopatek o siedzisko kanapy. Poczujesz rozciąganie klatki piersiowej.

Połóż się na plecach przodem do kanapy. Połącz podeszwy stóp i ułóż swoje dłonie w okolicach kolan od wewnętrznej strony. Delikatnie naciskaj uda dłońmi. Poczujesz rozciąganie wewnętrznej strony uda oraz okolice pachwin.

Pozostań w leżeniu na plecach i ułóż lewą nogę na prawe udo. Im bliżej przysuniesz pośladki do kanapy tym bardziej poczujesz ich rozciąganie. Wykonaj ćwiczenie na obie strony.
Usiądź na skraju swojej kanapy. Wyprostuj prawą nogę do przodu. Lewy łokieć oprzyj od wewnętrznej strony lewego uda a prawą rękę unieś do góry. Postaraj się zachować wyprostowane plecy. Ćwiczenie wykonaj na obie strony.
Usiądź na skraju kanapy z wyprostowanymi nogami. Wykonaj skłon do prostych nóg. Możesz chwycić się za stopy lub łydki. Poczuj rozciąganie z tyłu swoich nóg.
Usiądź w siadzie klęcznym przodem do kanapy. Oprzyj wyprostowane ramiona na siedzisku kanapy a następnie opuść klatkę piersiową w dół w stronę podłogi. Rozciągamy mięśnie grzbietu.
Usiądź w siadzie skrzyżnym. Ułóż prawą rękę z boku na podłodze a lewą wyciągnij w górę z jednoczesnym skłonem bocznym tułowia w prawą stronę. Oba pośladki przyklej do podłogi. Poczujesz rozciąganie mięśni z boku tułowia. Wykonaj ćwiczenie na obie strony.
Usiądź w siadzie skrzyżnym. Prawą rękę ułóż z boku na podłodze a lewą w okolicach prawego ucha. Odsuń prawe ucho od prawego barku i poczuj jak rozciągają się mięśnie szyi i karku. To świetne ćwiczenie dla osób pracujących w biurze i zestresowanych. Powtórz to samo ćwiczenie na drugą stronę.
Wykonaj klęk jednonóż tyłem do kanapy. Połóż prawą stopę na siedzisku kanapy tak aby poczuć rozciąganie z przodu uda prawej nogi. Ramiona oprzyj z tyłu na kanapie lub ułóż na biodrach. Po chwili zamień nogę.

Stretching – w zdrowym ciele zdrowy duch

I odwrotnie. Jeśli szukacie antidotum na bolączki obecnych czasów – aktywność fizyczna (nawet tak prosta i niewymagająca jak stretching) poleca się waszej uwadze.

Dzięki niej będziecie silniejsi – fizycznie i psychicznie. Nie od dziś wiadomo, że odpowiednie nastawienie oraz uwolnienie od obciążeń psychicznych pomaga nam lepiej radzić sobie z różnymi dolegliwościami. Redukcja stresu zagwarantuje nam spokojny sen, który również przekłada się na nasz ogólny stan zdrowia i siły w codzienności.

Jeśli do tego wszystkiego dołożymy jeszcze odpowiednią dietę – przepis na dobre samopoczucie i lepsze zdrowie mamy w kieszeni. Dresowych spodni, rzecz jasna!

Jeśli chcesz spersonalizowany zestaw ćwiczeń rozciągających zamów tutaj