fbpx
Menu Zamknij

Trening całego ciała z taśmą mini-band

mini band

Taśmy mini-band można włączyć do prawie każdego treningu. Opaski możemy używać zarówno do treningu górnej, jak i dolnej części ciała. Doskonale nadają się do stabilizacji mięśni ramion oraz wykonywania ruchów bocznych i wyprostów nóg. Za pomocą mini-band możesz celować w grupy mięśni, w tym swój core oraz maksymalizować wyniki treningu siłowego. 

Dlaczego warto włączyć mini-band do treningu?

Dzięki swojej wszechstronności są doskonałe na szybki i efektywny trening. Nie tylko zajmują mało miejsca i są lekkie – możesz ich używać w salonie, siłowni lub pokoju hotelowym – ale są również łatwe do włączenia ćwiczeń ukierunkowanych na wszystko, od ramion po nogi i pośladki. Te niedrogie narzędzia do ćwiczeń są wygodną opcją dla osób w każdym wieku i na każdym poziomie sprawności. 

Ćwiczenia oporowe są zaskakująco skuteczne. Kolejną zaletą taśm oporowych jest to, że ich niewielki rozmiar pozwala stosować je w każdym miejscu, podczas przerwy w pracy, w domu lub na świeżym powietrzu.

Jak dopasować poziom oporu mini-band?

Kolorowe opaski mini-band mają różne poziomy oporu. Zwykle mamy do wyboru: lekkie, średnie lub ciężkie. Co oznacza, że ​​idealnie nadają się do ćwiczeń podczas treningu, niezależnie od tego czy jesteś osobą początkującą czy zaawansowaną na siłowni. Pozwala to dopasować poziom oporu do potrzeb treningu i indywidualnych możliwości fizycznych. Możesz dodatkowo zwiększyć opór, zwiększając lub zmniejszając napięcie pasma ponieważ im bardziej rozciągniesz opaskę, tym bardziej intensywny staje się opór i tym trudniejsze staje się ćwiczenie.

Mini-Band mogą urozmaicić treningi

Jeśli twój trening to rutyna a chcesz go trochę urozmaicić, mini- band może być narzędziem, którego szukasz. Korzystanie z mini-opaski zmieni sposób wykonywania już sprawdzonego, znanego przez ciebie ćwiczenia. Na przykład możesz użyć mini opaski wokół ramion podczas wykonywania pompki. Takie postępowanie będzie stanowiło wyzwanie dla twojego ciała i pomoże ci osiągnąć tak bardzo pożądaną poprawę kondycji.

Ćwiczenia oporowe są podstawą dla osób rehabilitowanych po kontuzji sportowej lub mięśniowej. Wynika to z tego, że nie wywierają nacisku w sposób podobny do obciążników, zapewniając bezpieczeństwo stawów. 

Przewodnik po ćwiczeniach

  • przed każdą sesją ćwiczeń zrób rozgrzewkę 3-5 minut
  • 14 poniższych ćwiczeń, które przygotowałam możesz połączyć w jeden obwód
  • wykonaj 1-3 obwody a w każdym ćwiczeniu od 8-12 powtórzeń
  • odpocznij około 30-60 sekund po wykonaniu każdego obwodu
  • każde ćwiczenie wykonuj w sposób dokładny, poprzez pełen zakres ruchu
  • wykonaj odpowiednio jednakową liczbę powtórzeń ćwiczeń dla każdej ręki/nogi tak aby uniknąć rozwoju nierównowagi mięśniowej
  • jeśli nie możesz wykonać 8 powtórzeń ćwiczeń w pełnym zakresie ruchu, zwiększ czas odpoczynku, zmniejsz liczbę powtórzeń lub zmniejsz opór swojej taśmy mini-band

lub

  • jeśli nie jesteś w stanie osiągnąć umiarkowanego do maksymalnego zmęczenia mięśni po zakończeniu 12 powtórzeń w ćwiczeniu w pełnym zakresie ruchu, skróć czas odpoczynku między zestawem ćwiczeń, zwiększ liczbę powtórzeń lub zwiększ opór swojej taśmy

  • wykonuj każde ćwiczenie co najmniej 3 razy w tygodniu aby uzyskać maksymalne wyniki
  • pozwól sobie na 24-48 godzinny odpoczynek między sesjami ćwiczeń
  • Załóż taśmę na stopy, ułóż ręce za głową i przyciągaj po skosie prawe kolano do lewego łokcia i na odwrót. Mięśnie zaangażowane w ćwiczeniu: czworogłowy uda, pośladkowy wielki, tułów, mięśnie skośne brzucha, łydki.

  • Trzymaj opaskę w obu rękach. Połóż jedną rękę obok ramienia. Jedna ręka powinna być wyżej a druga niżej. Trzymając jedną rękę obok ramienia, wyciągnij drugie ramię w dół, aż łokieć zostanie wyprostowany. Zatrzymaj ruch w dole a następnie wróć pod kontrolą do pozycji początkowej.  Mięśnie zaangażowane w ćwiczeniu: mięsień trójgłowy ramienia, przedramiona, tułów.
  • Stojąc umieść opaskę wokół kostek. Stań na jednej nodze podczas przesuwania drugiej nogi do tyłu. Zatrzymaj nogę na końcu ruchu, napnij pośladek i wróć do pozycji końcowej pod kontrolą. Mięśnie zaangażowane w ćwiczeniu: mięsień pośladkowy wielki, pośladkowy średni, ścięgno podkolanowe, mięsień czworogłowy uda, tułów, łydki.
  • Załóż mini-band na dłonie. Wycofaj wyprostowane ramiona za linię pleców. Teraz zacznij przenosić ramiona w bok naciągając taśmę do odczucia mocnego oporu. Mięśnie zaangażowane w ćwiczeniu: mięsień naramienny część boczna, mięsień najszerszy grzbietu, mięsień równoległoboczny, tułów.
  • „Strzelanie z łuku”. To jedno z moich ulubionych ćwiczeń 🙂 Weź taśmę mini-band w obie dłonie. Wyprostuj jedno ramię na wysokości barku a drugie ramię wykonuje ruch jak przy naciąganiu cięciwy. Wycofaj ugięte ramię w tył i ściągnij łopatkę do kręgosłupa. Wróć do pozycji wyjściowej i powtarzaj. Mięśnie zaangażowane w ćwiczeniu: mięśnie środkowej części grzbietu, biceps, mięsień naramienny, tułów, triceps.
  • Umieść opaskę wokół kostek. Rozstaw stopy na szerokość bioder. Taśma mini-band powinna być napięta, kolana zgięte. W zależności ile masz miejsca zrób 8-12 kroków w bok w prawą a następnie 8-12 w lewą stronę lub podziel na mniej kroków. Utrzymaj spięty tułów. Mięśnie zaangażowane w ćwiczeniu: pośladkowy średni, pośladkowy wielki, tułów, mięsień czworogłowy uda, łydki.
  • Połóż się na plecach, stopy i kolana rozstaw na szerokość bioder. Ramiona ułóż wzdłuż tułowia. Owiń opaskę tuż nad kolanami. Unieś biodra w górę tak by barki, biodra i kolana utworzyły linię prostą. Zatrzymaj ruch w górze, napnij pośladki i rozciągnij taśmę kierując kolana w bok. Następnie opuść biodra pod kontrolą w dół. Mięśnie zaangażowane w ćwiczeniu: pośladkowy wielki, pośladkowy średni, ścięgna podkolanowe, przywodziciele stawu biodrowego, tułów, mięśnie czworogłowe uda.
  • Przejdź do klęku podpartego. Dłonie ułóż pod barkami a kolana pod biodrami. Kolana rozstaw na szerokość bioder. Wydłuż swoje plecy. Załóż taśmę w okolicach nadgarstków. Masz czuć wstępne napięcie opaski mini-band. Teraz wysuń ramię do przodu wywołując jeszcze większe napięcie, wróć i zmień ramię. Mięśnie zaangażowane w ćwiczeniu: mięśnie górnej części grzbietu, mięsień naramienny część przednia, triceps, tułów.

  • Inny wariant ćwiczenia. Pozycja wyjściowa jak w poprzednim ćwiczeniu. Przesuwaj ramię w bok, wróć i zmień stronę. Mięśnie zaangażowane w ćwiczeniu: mięśnie górnej części grzbietu, mięsień naramienny część tylna, triceps, tułów.
  • Załóż opaskę na kostki i przejdź do podporu przodem. Dłonie ustaw pod barkami, wydłuż plecy. Napnij pośladki i brzuch. Wykonaj podskoki na zewnątrz i do środka. Mięśnie zaangażowane w ćwiczeniu: mięśnie ramion, grzbietu, pośladków, mięśnie brzucha.
  • Stań jedną stopą na taśmie a w przeciwnej ręce przytrzymaj drugi „koniec”. Zginając się w biodrze wykonaj opad tułowia unosząc wolną nogę w tył, zatrzymaj ruch kiedy tułów i noga będą równolegle do podłoża. Zachowaj równowagę poprzez napięcie mięśni brzucha. Teraz napnij taśmę mini-band, ugnij łokieć i przenieś za linię grzbietu ściągając łopatkę do kręgosłupa. Wyprostuj ramię i tułów wracając do pozycji wyjściowej. Mięśnie zaangażowane w ćwiczeniu: mięsień pośladkowy wielki, mięsień pośladkowy średni, dolna część grzbietu, najszerszy grzbietu, czworogłowy uda, dwugłowy uda, tułów.
  • Umieść opaskę wokół stóp. Usiądź i ułóż ręce za głową. Unieś nogi i przyciągaj na przemian bark do przeciwległego kolana. Podczas skrętu tułowia przyciągnij kolano jednej nogi i wyprostuj drugą. Skręć w drugą stronę i powtarzaj. Mięśnie zaangażowane w ćwiczeniu: mięśnie skośne brzucha, mięśnie czworogłowe uda, zginacze bioder.
  • Stojąc, umieść dłonie w opasce. Stwórz trochę napięcia na opasce i powoli unieś ramiona nad głową. Utrzymuj łokcie w linii barków a przedramiona równolegle do siebie. Zatrzymaj się u góry ruchu, a następnie wróć pod kontrolą do pozycji początkowej. Mięśnie zaangażowane w ćwiczeniu: mięśnie naramienne, mięsień czworoboczny, mięsień najszerszy grzbietu, tułów i przedramiona.
  • Zacznij od pozycji „push-up” z dłońmi rozstawionymi na szerokość barków i nogami bezpośrednio za tobą, ze zgiętymi kolanami. Mini opaska powinna znajdować się wokół obu nadgarstków. Przesuń prawą rękę i lewą nogę do przodu, aby rozpocząć ruch. Naprzemiennie poruszaj rękami i nogami, utrzymując wyprostowane plecy. Wykonaj kilka kroków do przodu i do tyłu. Mięśnie zaangażowane w ćwiczeniu: mięsień piersiowy mniejszy, mięsień trójgłowy ramienia, mięsień naramienny część przednia, mięsień dwugłowy ramienia, mięsień piersiowy większy, mięsień prosty brzucha, mięsień czworogłowy uda.